vissza | nyomtatás

Várlexikon

Tisztelt Várbarát Társam!

A Várlexikon nyers és folyamatosan gyarapodó változata készen van. A címszójegyzék – 1913-as megyékre (valamint az akkori határon kívüli, de egykor a középkori Magyarországhoz tartozó területek váraira) vonatkozó 74 lista. A listák vastag betűs címszavai jelzik, hogy jelenleg mely várakról rendelkezünk alaprajzzal. Amikor várakról beszélünk, valamennyi erődítéstípusra egyaránt gondolhatunk. Ezek fajtáit lásd a mellékelt „Kislexikon” alatt!

A várakról háromféle forrásból szerezhetünk tudomást:

1. Történeti írott, képi és térképi források.
2. Helyi szóbeli hagyomány (elsősorban a helynevek).
3. Látható erődítésmaradványok.

Szerencsés esetben mindhárom forrás a rendelkezésünkre áll. Ha csak helynevet és/vagy  vármaradványt ismerünk, akkor beszélünk „ismeretlen történetű” várról. Ha egyik sem áll rendelkezésünkre a három lehetséges forrásból, akkor kizárólag légi- vagy műholdfelvételen felfedezett, esetleg régészeti ásatáson feltárt – felszínen már nem érzékelhető - erődítésről lehet szó.

Egy lexikonnak a tényeken és azok helyes értelmezésén kell alapulnia, különben nem éri el célját! Mint a Várlexikon szerkesztője és a várlista karbantartója örömmel veszek minden érdeklődő kérdést, de esetleges hibámra utaló, azt korrigáló megjegyzést is, célom a teljességre és a hitelességre törekvés.

Dr. Dénes József
www.oroksegvedelem.hu
drdj.atreus@gmail.com